Stypendia i zasiłki szkolne

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy składać w siedzibie GOPS w Juchnowcu Kościelnym z siedzibą w Księżynie, ul. Alberta 2 w pokoju nr 8 w nieprzekraczalnym terminie od 1 września do 15 września (w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do 15 października)

Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Juchnowcu Kościelnym wnioski o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów tj. na stypendia szkolne oraz zasiłek szkolny realizuje na podstawie:          

  • Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 1915 ze zm.),
  • Uchwały Nr XXVII/303/2013 Rady Gminy Juchnowiec Kościelny z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie przyjęcia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Juchnowiec Kościelny.
  • Uchwały Nr XXVIII/431/2014 Rady Gminy Juchnowiec Kościelny z dnia 15 lipca 2014 r. w sprawie przyjęcia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Juchnowiec Kościelny.
  • Uchwały Nr VI/46/11/ Rady Gminy Juchnowiec Kościelny z dnia 10 maja 2011 r. w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Juchnowcu Kościelnym do prowadzenia postępowania i wydawania decyzji administracyjnych z zakresu pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń - znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 823,00 zł na osobę w rodzinie (art. 8 ustawy  z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej – ( t.j. Dz.U. z 2024r. poz. 1283 ze zm.). Ponadto warunkiem ubiegania się o stypendium jest fakt zamieszkania na terenie Gminy Juchnowiec Kościelny.

Stypendium szkolne może być przyznane w formie:

  • Pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą; dotyczy także zajęć jak: nauka języków obcych, kursy komputerowe, nauka gry na instrumencie, zajęcia na basenie, szkolne wyjazdy do teatru, na wycieczki szkolne, zielone szkoły itp.;
  • Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym przede wszystkim na zakup: podręczników, lektur szkolnych, encyklopedii, słowników i innych książek pomocniczych do realizacji procesu dydaktycznego, przyborów i pomocy szkolnych, plecaków, stroju na zajęcia wychowania fizycznego oraz innego wyposażenia uczniów wymagane obligatoryjnie przez szkołę, itp.;
  • Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania/ dotyczy tylko uczniów szkół ponadgimnazjalnych
    i słuchaczy kolegiów: zakwaterowania w bursie, internacie, stacji, posiłków
    w stołówce szkoły, internatu lub organizowanych przez inny podmiot, transportu do i ze szkoły.

Do wniosku o przyznanie  należy dołączyć:  

  1. Zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia, zawierającego informacje o wysokości potrąconej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składki na ubezpieczenie chorobowe  (zaświadczenie o dochodzie z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku).       
  2. Dowód otrzymania renty, emerytury, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, uposażenia w stanie spoczynku, renty strukturalnej oraz renty socjalnej;
  3. zaświadczenie urzędu gminy albo oświadczenie o powierzchni gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych,  
  4. Zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego albo oświadczenie – dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą.          
  5. Zaświadczenie z Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (z prawem lub bez prawa do zasiłku) – składają osoby bezrobotne.      
  6. Decyzję starosty o uznaniu lub odmowie uznania za osobę bezrobotną, utracie statusu osoby bezrobotnej, o przyznaniu, odmowie przyznania, wstrzymaniu, wznowieniu wypłaty oraz utracie lub pozbawieniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia szkoleniowego, stypendium, dodatku aktywizacyjnego albo oświadczenia o pozostawaniu w ewidencji bezrobotnych lub poszukujących pracy;
  7. Decyzje organów przyznających świadczenia pieniężne (np. GOPS);
  8. Zaświadczenie lub oświadczenie o innych dochodach (np. alimenty, inne stypendia).
  9. Wyroki sądowe określające wysokości zasądzonych alimentów.

Wnioskodawcy przedstawiają informacje o wszystkich dochodach uzyskanych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku tj.  za miesiąc sierpień br.
Zgodnie z art. 8 ust. 9 ustawy o pomocy społecznej oraz §1 pkt 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2024r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2024r. poz. 1044). Kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego wynosi 459,00zł.

Zasiłek szkolny  - może otrzymać uczeń, który przejściowo znalazł się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (np. śmierć rodzica lub prawnego opiekuna, choroba, powódź, pożar, inne zdarzenia losowe). Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego należy złożyć w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego.

Wnioskodawca zobowiązany jest do przedstawienia imiennych rachunków i faktur, które umożliwiają rozliczenie stypendium i zasiłku szkolnego.
Wnioskodawca - rodzic, opiekun prawny lub dziecko pełnoletnie składające wniosek.

Uwaga!!!

  1. Wniosek o stypendium podpisuje jeden z rodziców albo dorosły uczeń.
  2. Oświadczenie o uzyskanych dochodach w miesiącu sierpniu 2021r. składają osoby pełnoletnie pod odpowiedzialnością karną - każdy osobno na oddzielnym druku.

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale: