piątek, 2 lutego 2024
Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami – edycja 2024
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Juchnowcu Kościelnym zaprasza mieszkańców gminy
do udziału w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, który finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego - Funduszu Solidarnościowego.
Na realizację Programu w roku 2024 Gmina Juchnowiec Kościelny otrzymała:
– wartość dofinansowania: 254.286,00 zł
– całkowita wartość: 254.286,00 zł
Programem w roku 2024 r., zgodnie ze złożonym wnioskiem, objętych zostanie 13 osób,
w tym:
-
osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
-
osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
Celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy załatwianiu spraw urzędowych czy podejmowaniu różnego rodzaju aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.
ADRESACI PROGRAMU
-
Pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne).
KTO MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM ?
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:
-
posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej[1], opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub
-
posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
-
wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w ust. 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.
KTO NIE MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?
-
osoby faktycznie zamieszkujące razem z Uczestnikiem Programu,
-
członkowie rodziny (w tym rodzice i dzieci, małżonek, rodzeństwo, wnuki, dziadkowie, teściowie, macocha, ojczym, zięć, synowa, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu oraz osoba pozostająca w stosunku przysposobienia z uczestnikiem);
-
opiekunowie prawni.
NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA?
Usługi w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:
-
wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.);
-
zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
-
załatwieniu spraw urzędowych;
-
nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami,
-
korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.),
-
wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub
z placówki oświatowej (jeżeli szkoła nie zapewnia tej usługi).
Pomoc przyznawana w postaci asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością jest bezpłatna.
Dokumenty, które należy złożyć:
Mieszkańcy Gminy Juchnowiec Kościelny, zainteresowani udziałem w Programie wypełniają kartę zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, do której należy dołączyć:
-
zakres czynności (załącznik nr 1 do Karty zgłoszeniowej);
-
podpisaną klauzulę informacyjną RODO (załącznik nr 2 do Karty zgłoszeniowej) oraz klauzulę informacyjna RODO – Ministra;
-
kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego.
Przed wypełnieniem dokumentów należy zapoznać się z treścią Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024.
Kompletnie wypełnione druki należy dostarczyć do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Juchnowcu Kościelnym, ul. Lipowa 10 od dnia 31 stycznia do 29 lutego 2024 r.
Druki można składać :
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Juchnowcu Kościelnym ul. Lipowa 10 w godzinach urzędowania tj. poniedziałki 9:00-17:00 oraz od wtorku do piątku 7:30-15:30 na parterze budynku w pokojach Nr 1 i Nr 3 (pracownicy socjalni)
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu pod nr (85) 66-31-117 w godzinach poniedziałki 9:00-17:00 oraz od wtorku do piątku 7:30-15:30.
red. U.Ciesielska