Ogłoszenie o naborze zgłoszeń do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”– edycja 2026

 

Ogłoszenie o naborze zgłoszeń do Programu
Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2026

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Juchnowcu Kościelnym informuje o realizacji Programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2026 finansowanego ze środków FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO

Gmina Juchnowiec Kościelny otrzymała dofinansowanie w wysokości 593650,20zł.

Program zapewnia usługi asystencji osobistej osobie niepełnosprawnej wykonywaną/ świadczoną przez asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej,

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami są:

1) dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

2) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo

c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby
z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

  1. wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
  2. wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
  3. wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
  4. wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę z niepełnosprawnością, lecz wyłącznie udzielenie jej pomocy lub wsparcia w realizacji osobistych celów.

Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością.

W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2025r. poz. 1412 z późn. zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie finansowane ze środków publicznych.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem.

Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach Programu uczestnik nie ponosi odpłatności.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego proszone są o dostarczenie:

  1. Karty zgłoszenia do Programu;
  2. Karty zakresu czynności;
  3. Kserokopię orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego – umożliwiające weryfikację, czy osoba posiada uprawnienia do uczestnictwa w Programie ( oryginał do wglądu) lub w przypadku dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia  orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  4. Kserokopię pełnomocnictwa notarialnego, orzeczenia lub zaświadczenia z sądu o ustaleniu opiekuna prawnego – jeśli dotyczy (oryginał do wglądu);
  5. Oświadczenie o wskazaniu asystenta (jeśli dotyczy);
  6. Klauzulę RODO – GOPS.

Ważne:

Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z przyznaniem pomocy asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Przyznanie asystenta uzależnione jest przede wszystkim od środków finansowych, które gmina uzyskała na realizację programu oraz liczby osób, które zechcą być uczestnikami Programu.

SPOSÓB ZGŁASZANIA DO PROGRAMU:

Zainteresowane osoby zapraszamy do wypełnienia załączonych formularzy. Wypełnione druki należy dostarczyć do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Juchnowcu Kościelnym, ul. Lipowa 10, w godzinach urzędowania poniedziałek 9:00 – 17:00, wtorek – piątek w godzinach 7:30 – 15:30 (parter, pokój nr 1).

Zgłoszenia przyjmowane będą od 08.12.2025 r. do 17.12.2025 r.

Realizacja Programu planowana jest w okresie 01.01.2026r. do 31.12.2026r.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: tel. 85  663 11 17 lub za pośrednictwem poczty e-mail: socjalni8@gops.juchnowiec.gmina.pl,

Zgłoszenia będą weryfikowane na bieżąco pod względem kompletności dokumentów. Jednocześnie informujemy, że ilość miejsc uczestników w Programie jest ograniczona. Wnioski składane po ww. terminie będą wpisywane na listę rezerwową i rozpatrywane w przypadku zwolnienia miejsca.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby:

1) w przypadku wskazania przez realizatora Programu:

a) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub

b) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, oraz

2) w przypadku wskazania przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2026,

a) przygotowane do świadczenia usług asystencji osobistej na podstawie oświadczenia uczestnika lub jego opiekuna prawnego.

W przypadku gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz małoletnich w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane jest także:

1. zaświadczenie o niekaralności,
2. pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym,
3. pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego

 

Program-AOON-JST-2026.pdf

1. Zalacznik-nr-7-do-Programu-AOON-JST-2026_karta-zgloszenia.pdf

2. Zalacznik-nr-8-do-Programu-AOON-JST-2026_karta-zakresu-czynnosci.pdf

Szczegółowe informacje dotyczące Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla JST – edycja 2026 dostępne są:

https://niepelnosprawni.gov.pl/program-fs/nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego/

Formy pomocy

Strony w dziale:

Strony w dziale: